Smolenice

Lesopotulky: Naprieč Smolenickým krasom

Lesopotulky: Naprieč Smolenickým krasom

Kedy: 29.4.2023 (sobota) od 9:45 hod.
Kde: štart pri Kostole Narodenia Panny Márie v Smoleniciach

Objavte občasný vodopád Padlá voda a naučte sa orientovať v prírode

Na zážitkovom výlete zameranom na neživú prírodu nám geológ najvzácnejšie zaujímavosti Smolenického krasu. Trasa vedie cez Hlbočiansku dolinu, kde sa dozvieme viac o formovaní tejto národnej prírodnej rezervácie i o geológii regiónu. Odborník bude hovoriť o neživej prírode, ale aj o činnosti človeka – napríklad o úzkokoľajke, ktorá ovplyvnila rozvoj hospodárstva malokarpatských obcí.

Na výlete, ktorý sa začína v sobotu 29. apríla o 10.00 h pri Kostole Narodenia Panny Márie v Smoleniciach (48.509660, 17.432521). Stretneme sa o 9.45 h. Reč bude aj o podzemných jaskyniach a priepastiach. Spoznáme históriu jaskyniarstva v regióne. A dozvieme sa, prečo je vzácna jaskyňa Driny. Okrem toho sa naučíme orientovať sa v prírode s kompasom a geologickou mapou. Pri troche šťastia budeme môcť pozorovať jediný občasný vodopád v Malých Karpatoch s názvom Padlá voda.

Okruh meria 4,7 km. Na jeho absolvovanie sú potrebné 2 hodiny.

Trasa:
1. Kostol Narodenia Panny Márie, Smolenice
2. Dolina Hlboče
3. Vlčiareň
4. Živá príroda
5. Jaskyňa Driny
6. Jahodník – (bonus návšteva jaskyne)

Cena vstupenky: 12 eur
Základný lístok platí pre všetky vekové kategórie. Zážitkové turistiky sú vhodné pre deti od 8 rokov.

Kvôli obmedzenému počtu (max. 15 osôb na jednu prehliadku) je nutné si vstupenku zakúpiť vopred kliknutím na termín a dokončením rezervácie (urobiť tak môžete tu). Kúpa lístka na mieste nebude možná. V prípade problémov s online nákupom lístkov vám radi pomôžeme prostredníctvom e-mailovej adresy petra.hencelova@krajzazitkov.sk alebo telefonicky +421 948 989 012.

Čo si zobrať so sebou?
Na tento nenáročný výlet nepotrebujete špeciálne vybavenie, zabaľte si hlavne dobrú náladu.

Lesopotulky naprieč Smolenickým krasom však nie sú jedinými, ktorých sa môžete zúčastniť.

Trnavský kraj zážitkov pripravil celú sériu jarných turistických výletov, ktoré sú venované spoznávaniu živej i neživej prírody. Sprievodcami na nenáročných vychádzkach v rôznych lokalitách budú fundovaní odborníci – geológ, zoológ a lesný pedagóg.

Prebádate krasovú krajinu, v ktorej pramení rieka Trnávka, zažijete očarujúce výhľady na kopanice, navštívite pieskové duny. Experti odpovedia na vaše otázky o činnosti jaskyniarov i o fungovaní lesa. Spoznáte proces formovania krajiny aj históriu úzkokoľajky v Malých Karpatoch. Pri troche šťastia bude pozorovať divoké vtáctvo pri brehoch riek a vysokú zver v borovicových lesoch.

Započúvajte sa do svojej mysle, nechajte slobodu svojim nohám a objavte nové miesta i zážitky.

Lesopotulky 2023
15. apríla 2023 K prameňu Trnávky
22. apríla 2023 Kuchynsko-orešanským krasom
29. apríla 2023 Smolenickým krasom
6. mája 2023 Okruh pri Váhu
13. mája 2023 Obrázkovou horou
20. mája 2023 Majdánskym chotárom
27. mája 2023 Šaštínske duny

Objednávať vstupenky môžete tu.