Smolenice

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023

Kedy: 13.6.2023 (utorok) od 18:00
Kde: Smolenický zámok

KC SAV Smolenice – Smolenický zámok si pre vás v spolupráci s Hudobným centrom pripravili nezabudnuteľný zážitok v rámci projektu PRO MUSICA NOSTRA TYRNAVIENSI 2023, ktorý sa bude konať na Dolnom nádvorí Smolenického zámku dňa 13. júna 2023 od 18:00 hod.

Tešiť sa môžete na komorný súbor BAROCCO SEMPRE GIOVANE.

Vstupenky sú v predaji priamo na recepcii zámku, ale aj v sieti Ticketportal.

CENA VSTUPENIEK
Dospelý 8 €
Študent, dôchodca, ZŤP – 6 €

PROGRAM
#Vivaldi Concerto di Parigi F dur RV 136,
#Tůma Partita in d č. 9 pre sláčikové nástroje a basso continuo,
#Respighi Antiche danze et arie per liuto, suita č. 3,
#Britten Simple Symphony

Dejiny mávajú svojich vyvolených duchov. V tých hudobných je jedným z najžiarivejších Antonio Vivaldi. Všeobecnú popularitu si získal slávnym cyklom koncertov Štyri ročné obdobia, ktorý už dávnejšie vstúpil do siene „klasického populáru“. Jeho Concerto F dur pre sláčiky a continuo RV 136 je síce z hľadiska rozsahu stručné, je však mimoriadne priebojné. Roku 1704 sa začala vyvíjať Vivaldiho úspešná kariéra; v tom istom roku sa narodil český skladateľ František Ignác Antonín Tůma. Po pražských štúdiách sa presídlil do Viedne, kde spolu s Vivaldim pôsobili v službách cisára Karola VI. Tůma sa venoval najmä sakrálnej hudbe; v teréne inštrumentálnej tvorby dominujú sonáty a partity – Partita d mol je z tejto kolekcie najúspešnejšia. Talian Ottorino Respighi je všeobecne považovaný za jedného z „impresionistov“. Suity Antických tancov a árií sú dôkazom, že ovládal princípy starovekej hudby a dokázal ich transformovať do nového zvukového prostredia. Poklonou dávnym časom a zvyklostiam ja aj šarmantná Simple Symphony Benjamina Brittena. V tomto prípade však dvadsaťročný Britten spomínal aj na svoje detské kompozičné pokusy, v nových súvislostiach použil motívy suít, sonát, piesní, valčíkov z detských rokov.

BAROCCO SEMPRE GIOVANE (Baroko stále mladé) je komorný súbor zložený zo špičkových mladých českých profesionálnych hudobníkov. Bol založený v roku 2004. Pôvodne sa špecializoval na interpretáciu skladieb vrcholného baroka (odtiaľ názov súboru), dnes však jeho repertoár obsahuje skladby všetkých štýlových období vrátane hudby 21. storočia. V premiére predviedol i rad skladieb súčasných autorov. Súbor je pozývaný na významné domáce i zahraničné hudobné festivaly, jeho koncerty vysielali televízne i rozhlasové stanice, nahráva na CD a realizuje vlastné abonentné cykly koncertov. Barocco sempre giovane spolupracuje s poprednými českými i zahraničnými umelcami. Zvláštnu pozornosť venuje spolupráci s mladými umelcami, laureátmi významných medzinárodných súťaží, predovšetkým s víťazmi súťaží Pražskej jari, súťaže Fritza Kreislera vo Viedni, kráľovnej Alžbety v Bruseli a Čajkovského súťaže v Moskve.

Festival Pro musica nostra Tyrnaviensi sa koná pod záštitou predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča.

VIAC INFORMÁCIÍ: www.promusicanostra.sk